Nevolnost a zvracení v těhotenství

Nauzea a vomitus v těhotenství postihuje 60-80 % těhotných žen, především v I. trimestru. Obtíže se nejčastěji objevují od 2.-5. týdne a přetrvávají do 8.-14. týdne těhotenství.

Přibližně u 20 % těhotných se vyskytují i po tomto období.  Ve většině případů se nevolnosti projevují ráno a jejich průměrná doba trvání je 1 - 4 hodiny. Četnost a intenzita nevolností vrcholí okolo 9. týdne těhotenství.

Nevolnost a zvracení (1 - 2krát denně) v I. trimestru těhotenství není nic nefyziologického a  svědčí dokonce o zdárně probíhajícím vývoji embrya. Pozor je nutné si dávat na dlouhotrvající nevolnost spojenou s nechutenstvím a časté zvracení, které mohou negativně ovlivnit kvalitu výživy matky, což se může projevit na vývoji plodu nebo nižší porodní váze dítěte. tento stav se odborně nazývá hyperemesis gravidarum.  Je třeba mít ovšem na paměti, že časté zvracení mohou způsobovat i některá onemocnění. Proto je nezbytné při výskytu nevolnosti či zvracení důkladné vyšetření odborným lékařem, který vám doporučí léky - antiemetika, které účinně potlačují nevolnost i zvracení.

 

Jak můžeme minimalizovat projevy nevolnosti ?

Všeobecně se v I. trimestru nedoporučuje zbytečně užívat léčiva. U nevolností je vhodné začít s níže uvedenými nefarmakologickými postupy. Doporučuje se změna dietních návyků, např. studené vysokokalorické pokrmy. Je vhodné se co nejvíce vyhýbat škodlivým spouštěčům, tj. především pachovým a chuťovým podnětům. Je možné vyzkoušet účinnost akupresury, tzv. bod PC6 nacházející se nad zápěstím na straně dlaně. Vhodné jsou vitaminové přípravky obsahující vyšší dávky vitamínu B6 (Pyridoxin), který prokazatelně snižuje projevy nevolnosti (nikoliv už vlastní zvracení). Z rostlinných přípravků je vysoce účinný sušený, práškovaný zázvor v dávce 250 mg (vyšší dávky se těhotným ženám nedoporučují), dostupný v některých volně prodejných léčivech v lékárnách.

Pokud by však nevolnosti i zvracení byly natolik intenzivní a obtěžující, že by u matky omezily příjem potravy a tekutin, není důvod se zbytečně a za každých okolností vyhýbat farmakoterapii.

 

Co je to hyperemesis gravidarum ?

Jedná se o těžkou formu těhotenského zvracení, jejíž výskyt je ale poměrně vzácný. Projevuje se především soustavným a úporným zvracením, a to až 15krát denně. U těhotných žen tak dochází k značnému úbytku na váze, jednak z důvodu dehydratace, jednak vlivem hladovění. Dojde-li k výskytu tohoto onemocnění, je nutná hospitalizace těhotné ženy. Základní léčba spočívá v intravenózním podávání tekutin, výživě parenterální i enterální a podávání léčiv.

 

Které léky se používají k léčbě nevolnosti a zvracení v době těhotenství?

K terapii nevolnosti se používají léčiva ze skupiny sedativních antihistaminik. Nejčastěji je doporučován moxastin (Kinedryl), případně dimenhydrinát (Travel-gum). Jedno z nejčastěji užívaných léčiv pro zvládání nevolnosti s velmi nízkým teratogenním rizikem je promethazin (Prothazin). Neměl by se užívat v období 3. trimestru, těsně před porodem a u matek se sníženou srážlivostí krve. Doporučené dávkování je 25 mg a to večer, dávku je možno v případě potřeby zvýšit až na 4krát denně. Za bezpečné se považuje podávání metoklopramidu (Degan), kterýlze pro jeho laktogenní efekt využít i k podpoře kojení.

Nedoporučuje se užívat tiethylperazin (Torecan), i když informace o jeho bezpečnosti se liší.

Léky proti zvracení je vhodné podávat večer s ohledem na žádaný ranní efekt. Účinek léčiv lze výrazně podpořit pyridoxinem (Pyridoxin tbl.). Samotný pyridoxin, jak bylo výše uvedeno, také částečně tlumí nauzeu. Navíc užívání pyridoxinu může snížit výskyt některých vrozených vad.

Pokud jsou těhotnou ženou užívány léky proti nevolnosti a zvracení, doporučuje se současně s nimi podávat kyselinu listovou jako embryoprotektivum.

K látkám, které potlačují zvracení, můžeme zařadit i zázvor, který je v řadě zemí doporučován k potlačení mírnějších forem těhotenských nevolností a zvracení. Nesmí se samozřejmě užívat přehnaně vysoké dávky a před jeho použitím je dobré absolvovat lékařské vyšetření, které vyvrátí případné podezření na vážnější onemocnění

 

PharmDr. Karel Vašut, Ph.D.

© - created by Weboo | Online marketing a tvorba webových stránek